Zpět

Jak byste měli pečovat o stan, aby vydržel co nejdéle

Přidáno: 12. 10. 2021 15:44:33 Počet shlédnutí: 655

12 Říjen 2021

Jak byste měli pečovat o stan, aby vydržel co nejdéle

Stanování je jak pro nadšené milovníky dobrodružství, tak i pro lidi, kteří si rádi zajedou pod stan alespoň jednou za sezónu. Ideální stav je, když na vás stan pokaždé čeká v perfektní formě a připraven k použití. Nikdo nechce těsně před výletem (nebo přímo na něm) zjistit, že stan je zatuchlý a potrhaný, jelikož jste ho po minulém příjezdu jen hodili do skříně a rok se o něj nezajímali. Pojďme se podívat, jak o stan správně pečovat.

Než začnete stanovat

Vždy si nejprve přečtěte návod, jak se stanem zacházet. Předtím než se pustíte do stavění stanu, ujistěte se, že máte všechny kolíky, šňůry a žádné tyčky nejsou polámané nebo ohnuté. Nezapomínejte, že docílit svého silou není nikdy dobrá volba. A to platí i při stavění stanu. Zkrátka buďte opatrní i v případě, že jej otevíráte nebo zavíráte pomocí zipu.

Starostlivost během campingu

Snažte se vyvarovat konzumaci jídel uvnitř stanu. Jednak určitě nechcete spát na drobkách, jednak není zrovna příjemné, aby zbytky jídla lákali všemožné havěti, které vás pak nenechají spát. O tom, že kusy jídla mohou ve stanu hnít snad není třeba zmiňovat.

Dobré také je ponechat své boty mimo stan. Může se totiž stát, že si s sebou na podrážce přinesete dovnitř také malé kamínky a částečky, které mohou stan naspodu potrhat. Raději si pořiďte rohožku, kterou necháte přímo před vstupem a zamezíte poničení.

Sušení je základ, i když nepršelo!

Péče o stan

Znáte to, přijedete do kempu nebo na vybrané místo v přírodě, kde si chcete užít příjemnou noc a začne pršet. Někdy jsou předpovědi počasí pro pobyt outdoor nevyzpytatelné. V takovém případě je usušení stanu naprosto nezbytné. Věděli jste ale, že stan musíte nechat schnout i v případě, že nepršelo?

První věc, kterou musíte udělat, když váš pobyt ve stanu končí je nechat stan na vzduchu, aby se mohla voda odpařit. Stan se musí nechat provětrat i pokud nepršelo, jelikož se v něm kumuluje sražená voda, kterou jste během pobytu ve stanu přirozeně vydýchali. Nejlepší způsob větrání je odejmout plachtu a nechat ji sušit mimo stan. V něm bude mezitím proudit vzduch, který stan nebo bivak usuší.

Správné skladování stanu

V případě, že je třeba stan očistit, sáhněte po vlažné vodě s šetrným čisticím prostředkem na bázi mýdla spolu s jemným hadříkem. Nikdy a za žádných okolností nedávejte stan prát do pračky!

Potom, co stan vyčistíte a usušíte, je třeba zvolit vhodné prostředí, ve kterém ho budete skladovat. Nejlepší místo pro uchování vašeho oblíbeného přístřešku je suché a chladnější místo. Raději nechoďte plísním naproti tím, že stan vhodíte do podkroví domu, kde jsou v létě opravdu vysoké teploty.

Správnou starostlivostí prodloužíte životnost svého stanu, co to jde. Jistě vám poděkuje i vaše peněženka, kdy nemusíte ob sezónu kupovat nový stan. Tak hurá do divočiny!

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení