Vyrážíme na trek. Co si s sebou zabalit?
Přidáno: 12. 9. 2021 16:03:17 Počet shlédnutí: 1696
12 Září 2021
Láká vás tzv. trekování? Vícedenní přechody horských hřebenů, procházení horských stezek nebo překonávání kopců naší malebné krajiny? Ať už jste začátečník, nebo máte nachozené stovky kilometrů, určitě víte, že nejdůležitější je se dobře sbalit. Protože to, co si ponesete na zádech, má obrovský vliv na průběh celého treku.
Samozřejmě, že v bagáži budou rozdíly – záleží, jestli budete týden zdolávat severská pohoří nebo vyrazíte na víkend na Šumavu (obojí ale může být pořádným dobrodružstvím). Pojďme se podívat na to, jaké základní vybavení by vám nemělo chybět na jakýkoliv vícedenní trek.
Zabalte si tu nejlepší ložnici
Po náročném výkonu, který jste během dne na cestě podali, je nejdůležitější dobře se najíst a vyspat se. Zregenerovat, abyste příští den mohli zdolat třeba o nějaký ten kilometr více. Máte hned několik možností, jak by mohla vaše provizorní ložnice v divočině vypadat.
Buď zvolíte spaní pod širákem (to doporučujeme pouze v případě kratších treků, kdy s jistotou nehrozí špatné počasí), pod celtou (musíte ji mít kde uvázat), nebo pod stanem. Stan je samozřejmě tou nejkomfortnější variantou, která se ale zároveň pronese. V takovém případě je dobré mít s sebou na treku parťáka, se kterým se o stan podělíte.
Nejlehčí stan pro 2 osoby z naší nabídky má 2,3 kg. Prohlédněte si je všechny >>
Jak si ustelete, tak si také lehnete
A to doslova. Jestliže už víte, pod čím budete spát, stojí před vámi otázka NA ČEM budete spát. Určitě ihned odpovíte, že přece na karimatce. Ale na jaké? Nejmodernější (a taky nejpohodlnější) jsou samonafukovací karimatky. Dobře vyrovnávají povrch a jsou poměrně lehké. Ale pozor, může se stát, že je třeba prorazíte o kámen. Proto opatrně, jinak je po srandě. Jistotou je klasická pěnová karimatka, která je v podstatě nesmrtelná. Míra pohodlí je pak přímo úměrná tloušťce karimatky. Tyto vlastnosti jsou však vykoupené její neskladností, což se vám na treku zrovna moc nehodí.
Důležitý je také spacák. O tom, jak vybrat ten správný, si přečtěte v článku >>
Jak se obléknout? Do každého počasí
Pokud vyrážíte na několikadenní trek, můžete okusit všechny krásy i strasti počasí. Je dobré být připraven na všechno. Základem jsou pohorky (s pevným kotníkem) a do nich vysoké ponožky. Pokud chcete po túře ulevit nohám a nechcete být bosí, zabalte si ještě lehké sandály.
Oblečení si zabalte podle jednotlivých vrstev. Začínáme u těla – ideálně funkční prádlo, které odvádí pot. Toto prádlo je lehké a skladné, tak si můžete dovolit mít více kousků na výměnu. Další vrstvou je triko, případně rovnou mikina (nejlépe fleecová). Vrchní vrstvu by měla tvořit nepromokavá, ale dobře prodyšná bunda s kapucí. Co se týče kalhot, ideální variantou jsou ty s odepínacími nohavicemi. Můžete z nich snadno udělat kraťasy. Nezapomeňte si přibalit několik párů ponožek navíc. Vždycky se hodí a hlavní je mít nohy v suchu a teple. Na hlavu pak tenká čepice nebo šátek.
Načerpejte pár tipů, jak si dobře uvařit pod širým nebem, z našeho článku >>
Na drobnostech záleží
O drobnostech do kempu jsme vám už psali. Řada toho, co byste si měli zabalit na trek, se s nimi shoduje. Takže si pro jistotu nezapomeňte klasickou papírovou mapu (ale mějte k dispozici i offline mapy v mobilu), čelovku, baterie, dobře vybavenou lékárničku, ve které ponesete nejen obvaz, náplast a desinfekci, ale i nějaké léky na bolest hlavy, průjem či alergii. Nezapomeňte na kvalitní nůž (nejlépe multifunkční švýcarský nůž), sirky / zapalovač či repelent. Velmi praktickou záležitostí jsou také trekové hole, které odlehčí nohám a pomohou vám mnohem lépe zdolat vysoké kopce. A to jak směrem nahoru, tak i dolu.